Napisane przez: Martin | 15/08/2012

List patriarchy Diodora I

Patriarcha Jerozolimy Diodor w greckim starostylnym monasterze śww. Cypriana i Justyny.

Patriarcha Jerozolimy Diodor w greckim starostylnym monasterze śww. Cypriana i Justyny.

List skierowany do patriarchy konstantynopolitańskiego Bartolomeusza I

Od 1989 roku jednomyślnym postanowieniem Synodu (Jerozolimskiej Cerkwi – tłum.) postanowiono całkowitego zaprzestania dialogu teologicznego ze wszystkimi innowiercami, mając na uwadze to, że jest on nie tylko bezowocny, lecz i szkodliwy dla Cerkwi prawosławnej jako całości, jak również i dla naszej Świątobliwej Cerkwi Jerozolimskiej…

Dlatego ośmielamy się przedłożyć przed Waszą Wszechświątobliwość nasze trwogi odnośnie, jak nam się wydaje, już zakończonego dialogu z dochalcedońcami.

Po pierwsze, i przede wszystkim w kategorii dogmatyki pomiędzy Cerkwią prawosławną a dochalcedońcami istnieje ogromna przepaść, jeśli ma się na uwadze, że tak jak IV, tak i kolejne V, VI, VII Święte i Powszechne Sobory osądziły straszną herezję monofizytyzmu, anatematyzując z imienia herezjarchów: Dioskura, Anfima Trapezuńskiego, Eutychiusza, Sewira, Piotra Aleksandryjskiego, Zoora i wielu innych (którzy w świadomości dochalcedońców jawią się „wielkimi ojcami” i „świętymi”), uznając jako heretyków wszystkich ich stronników i kontynuatorów…

Zadajemy sobie pytanie, w jaki sposób mogło dokonać się porozumienie pomiędzy naszą Świątobliwą Cerkwią prawosławną a dochalcedońcami ?

Jakim sposobem doszliśmy dziś do tego, aby sprawdzać to, co zostało utwierdzone przez Sobory Powszechne i otrzymało wszechprawosławną rangę jako oświecone postanowienia i owoce zejścia Wszechświętego Ducha na zebranych podczas soborów i natchnionych duchem świętych Ojców ?

Czyżby poprzez nasze postanowienia poddamy pod wątpliwość ich (św. Ojców – tłum.) zgłębienie istniejących wtedy dogmatycznych problemów i podniesiemy rękę na ich wyroki, poprze które oni raz na zawsze anatematyzowali monofizytów i tych, którzy podąża za nimi?

Z pokorą  wierzymy, że anatemy Świętych Powszechnych Soborów i Ojców Cerkwi, ogłoszone przeciwko nieżałującym heretykom i tym, którzy umarli w herezji, kanonicznie nie tylko nie można zdjąć, lecz i ośmielającym się zdjąć ich karzą i anatematyzują (odłączają od Cerkwi – tłum.) zgodnie z postanowieniem VII Soboru Powszechnego: Jeśli ktokolwiek będzie uzasadniać (bronić) spraw związanych z osądzoną herezją lub żyjącego w niej – anatema. A anatemy heretyków przeciwko prawosławnym są nieważne…

W takich sytuacjach jest koniecznym, aby heretycy uznali za zbłądzenie to w czym przebywali, przedłożyli pisemną skruchę (pokutę – tłum.) i nie wybiórczo, lecz w całości przyjęli prawosławną naukę dogmatyczną i św. Tradycję, jak również prawosławnych Święte Powszechne i Lokalne Sobory, oraz ich święte postanowienia…

Matka Cerkiew nalega na zaprzestanie podobnych dialogów i nie uznaje ani jednego postanowienia, które nie zgadzałoby się z postanowieniami i kanonami Świętych i Powszechnych Soborów, oraz z prawosławną Świętą Tradycją.

Jerozolima, Grób Chrystusa

22 września 1992 roku (cer. kal.)

Wielce Błogosławiony i

Wszechświątobliwy Kyr Diodor I,

Patriarcha Świętego Miasta Jerozolimy

i całej Palestyny, Syrii, Arabii, Jordanu,

Kanny Galilejskiej i świętego Syjonu.

(Tłum. moje)

Patriarcha Jerozolimski Diodor wraz z greckimi hierarchami zachowującymi cerkiewny kalendarz, Starostylny monaster św. Cypriana i Justyny Fili, Attyka-Ateny. Na końcu z prawej obecny prześladowany patriarcha Jerozolimy Ireneusz.

Patriarcha Jerozolimski Diodor wraz z greckimi hierarchami zachowującymi cerkiewny kalendarz, w starostylnym monasterze św. Cypriana i Justyny Fili, Attyka-Ateny. Na końcu z prawej obecny prześladowany patriarcha Jerozolimy Ireneusz.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: