Napisane przez: Martin | 20/11/2012

Praktyczna teologia ekumenizmu

Starzec o.Filoteusz Zerwakos, igumen monasteru na wyspie  Patmos.

Starzec o.Filoteusz Zerwakos, igumen monasteru na wyspie Patmos.

Ojciec Filoteusz (Zerwakos) pewnego razu napisał list otwarty do patriarchy Atenagorasa, w którym zgodnie z pozycją świętych Ojców daje ostre pouczenie o pokorze oraz radzi dla patriarchy:

„Jeśli ty w rzeczy samej lubisz papieża, pójdź i powiedz mu całą prawdę:

– Drogi papieżu, w związku z tym, że cię lubię, powiem ci całą prawdę. Słuchaj, jeśli masz uszy aby słyszeć. Tyś pierwszy w pysze, a ja – zaraz za tobą. Tyś – z tego względu, że nazywasz siebie bezgrzesznym[1], ja – gdyż nazywam siebie najświątobliwszym[2]. My obaj jesteśmy kłamcami. Ani ty nie jesteś bezgrzesznym, ani ja nie jestem najświątobliwszym. A jeśli ludzie, chcąc nam schlebiać, nazywają nas bezgrzesznym i najświątobliwszym, powiemy im prawdę. My nie jesteśmy tacy jak myślicie. My grzesznicy.

Powiedzcie im, że Bogoczłowiek nasz Władca Jezus Chrystus powiedział do pewnego bogatego młodzieńca: „…Czemu mię zowiesz dobrym? żaden nie dobry jedno jeden, Bóg” (Mk 10,18).

Patriarcha się rozgniewał, odesłał list do ojca Filoteusza, nie chcąc pozostawiać [listu] u siebie, aby nie trafił on do patriarszego archiwum.

 

Źródło: Oρθόδοξος Tύπος, Ateny, 1979 r., (Tłum. moje)

_________

[1] – papieski „dogmat” o nieomylności i bezgrzeszności ogłoszony w Kościele Rzymskim.

[2] – najświątobliwszy – Słowo to pochodzi od tytułu zwierzchników Cerkwi prawosławnych spotykane przede wszystkim u niektórych patriarchów. Po grecku αγιωτατου (ros. святейшій, pol. Jego Świątobliwość), niestety ostatnimi czasy patriarchowie Konstantynopola coraz częściej wpadają w papieską pychę i do tego tytułu dodają przedrostek παν co daje nam Naj-świątobliwszy (ros. все-святейшiй).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: