Napisane przez: Martin | 02/03/2013

List prawosławnego wyznania wiary.

"Житейское море, воздвизаемое зря напастей бурею, къ тихому пристанищу Твоему притекъ, вопію Ти: возведи отъ тли животъ мой, Многомилостиве" (6 Пѣснь покаяннаго Канона)

„Житейское море, воздвизаемое зря напастей бурею, къ тихому пристанищу Твоему притѣкъ вопію Ти: возведи отъ тли животъ мой, Многомилостиве” (6 Пѣснь покаяннаго Канона).

List ten powstał w ostatnich miesiącach mego przebywania w warszawskiej metropolii prawosławnej i jest on efektem studiów nad nauką św. Ojców i historią Cerkwi.

Dziś jeszcze wiele bym do niego dodał. Niestety z braku czasu pozostaje on w takiej formie w jakiej już jest.

Poniżej odsyłacz do tego listu w formacie pdf*: 

List prawosławnego wyznania wiary  pdf*

Reklamy

Responses

  1. Są niewspominający w Rosji, teraz również i w Polsce. Ech to nasze biedne prawosławie,.. ekumenizm to problem całej Cerkwi Prawosławnej, nawet w takiej zapyziałej Polsce.

  2. […] „Taką   pozycją wy drodzy biskupi, kapłani i ścian świątyń nie zachowacie,  i z kapłanów sprawujących sakramenty, jeśli nie przyniesiecie pokajania,  zmienicie się w faryzeuszy, przelewających Krew Chrystusową” (z Listu Wyznania). […]

  3. Jest jeszcze jedna trudność w krytyce (pseudo)ekumenizmu z pozycyj prawosławnych: żaden ortodoksyjny sobór powszechny nie zdogmatyzował jak dotąd pojęcia Kościoła, tak jak papiestwo w bulli „Unam sanctam” (1302 r.) i na Soborze Florenckim (1439-1445). Tą ostateczną – jak się wydawało – i ekskluzywną definicję zmienił na Vaticanum II na bardziej „otwartą”. Dobrze to opisuje p. Eliasz Leszek Szczepaniak w swojej książce pt.”Wierzę w jeden, katolicki Kościół. Świadectwo konwersji do prawosławia”.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: