Napisane przez: Martin | 29/03/2013

Święto Triumfu Prawosławia w Atenach.

Trzy lata temu brałem udział w moim pierwszym pełnym święcie Triumfu Prawosławia (patrz zdjęcia tutaj). Pierwszym ponieważ w Polsce hierarchowie ze względu na ekumenizm (и страха ради iудейска /Iоан 19.38/) odeszli od tej wiekowej praktyki i służą jedynie molebny („O возвращенiе заблудшихъ”).

Co ciekawe greccy wierni przynoszą z domów do cerkwi swoje ikonki i przez całe nabożeństwo trzymają je w rękach niczym świadectwo zwycięstwa prawdy nad herezją ikonoklazmu. Patrząc na tych ludzi przypomniał mi się historyczny opis o tym, jak w czasach świętej cesarzowej Teodory, prawosławni chrześcijanie w dniu zwycięstwa nad herezją przynieśli do cerkwi swe skrzętnie chowane przez ikonoklastami ikony. Przyznam, że czuło się żywy kontakt z wydarzeniami sprzed ponad tysiąca lat.

Po nabożeństwie odbywa się małe spotkanie z młodzieżą na temat ważności tego święta dla Cerkwi. Takie spotkanie w tym roku poprowadził mnich Gabriel.

Zaś wieczorem w centrum Aten, jak co roku odbywa się spotkanie poświęcone współczesnej herezji ekumenizmu, gdzie są czytane referaty, pokazywane filmy, oraz w przerwie zebranym czas umila swym tradycyjnym śpiewem bizantyjski chór.

Należy nadmienić, że metropolia Oroposu i Fili prawie 30 lat temu stała się inicjatorem pojawienia się kolejnych tego typu spotkań, obecnie prowadzonych również przez inne starostylne diecezje jak również przez co poniektórych nowostylników.

Poniżej zdjęcia z tegorocznego święta Triumfu Prawosławia w Atenach.

Stoją od lewej: o. Aleksander, mnich Gabriel (główny ikonopisarz), o. Kallistos (budowniczy katedralnego soboru), o. Hilarion (budowniczy katedralnego soboru), biskup Chryzostom (monasterski ekonom), dwaj poddiakoni, biskup Cyprian (w Carskich Wrotach), biskup Ambroży, biskup Klemens, mnich-poddiakon Antonii (monasterski wydawca), mnich Efrem (krawiec), mnich Pimen (z Kenii), mnich Ignacy (z Francji).

.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: