Napisane przez: Martin | 01/05/2013

List Paschalny 2013

LIST

Z okazji Przesławnego Zmartwychwstania Władcy i Boga i Zbawcy naszego Jezusa Chrystusa

Mądrość Zmartwychwstałego Chrystusa,

oczyszczenie Serca i Widzenie Boga

Ukochani w Chrystusie Bracia i Siostry,

Ponownie świętujemy wraz z całym stworzeniem, które wokół nas odnowione wydaje miły zapach.

I święto to niech będzie regularnym i stałym, gdyż Władca nasz Jezus Chrystus zmartwychwstał i nie tylko pokonał i uśmiercił śmierć oraz piekło, lecz one przestały wzmagać i władać nad Obrazem i Bożym Stworzeniem!…

„Dziś wiosna rozlewa miłą woń i raduje się nowe stworzenie…”[1]… „Dzisiaj Władca zniewala otchłań, wyprowadza więźniów od wieków okrutnie spętanych”[2]… „Niebiosa niechaj dostojnie się weselą i ziemia niech się raduje…”[3]!…

W ten światły i wszechradosny dzień czujemy jakby naszą naturę przenikała nadradosna mowa Świętego Apostoła Pawła:

Bracia, „Bóg, który jest bogatym w miłosierdziu, przez wielką swą miłość, którą nas umiłował, I to nas, umarłych na skutek grzechów, razem z Chrystusem przywrócił do życia… I razem też wskrzesił i wespół posadził na niebiesiech w Chrystusie Jezusie…”[4].

Gdyż On jest bogaty w szczodrości, „On zszedł na ziemię i odzyskał Swój Obraz”[5]… I ożywił Jego na nowo i zmartwychwstał i wzniósł, oraz usadowił Jego na Ołtarzu w ofierze Złożonego Agnca…

Chwała Miłosierności Twej, Władco!… Chwała Opatrzności Twej, jedyny Miłujący człowieka!… Chwała Tobie Boże nasz, Trójco Święta, chwała Tobie!

* * *

Ukochani Bracia i Siostry w Chrystusie,

„Czymś wielkim jest człowiek!”, słyszy się z głębi wieków od rozumnego Mędrca Starego Testamentu[6].

To Boże stworzenie, które nazywa się Człowiek, rzeczywiście wielkie! On – najlepszym stworzeniem, zwieńczeniem stworzenia, Obrazem Bożym… I właśnie ze względu na swoją wielkość, on powinien – ożywiony, oswobodzony i odnowiony, – znów znaleźć swą poprzednią chwałę, swoją pierwszą piękność w chwale Świętej Trójcy, aby widzieć Boga!…

Chrystusowe Zmartwychwstanie odnawia, daje początek okresowi możności widzenia Boga… To łaskawe Dobrodziejstwo Widzenia Boga będzie nam w pełni dane w Ostatnim Dniu, przy Odnowieniu Stworzenia, gdy „ujrzymy Jego jako jest”[7]… Wtedy słudzy Boży ujrzą Oblicze Jego: a Imię Jego na ich czołach”[8].

Lecz ucieleśniony i ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan i Bóg nasz uważa szczęśliwymi i w rzeczy samej szczęśliwi ci ludzie, którzy w tym życiu będą posiadać czystą i dziewiczą duszę, gdyż oni ujrzą Boga: „Błogosławieni czystego serca; albowiem oni Boga ujrzą”[9].

* * *

Ukochani w Chrystusie Bracia i Siostry,

Widzenie Boga wymaga, jak my wszyscy wiemy, zmiany nastawienia: przestańmy zajmować i troszczyć się o siebie samych, aby przyswoić i przeniknąć w Rozumowanie Zmartwychwstałego Chrystusa; to znaczy Rozum, nastawienie, sposób myślenia pełen samoofiarności i troski za innych, ofiarnej pokory i posłuszeństwa.

Bracia, Święty Apostoł Paweł napomina nas, „aby każdy upatrywał, nie tylko co swego jest, ale tego, co drugich. Albowiem to w sobie rozważajcie, co i w Chrystusie Jezusie”[10].

Bóg stał się człowiekiem aby nam przekazać Swą Mądrość. Ta Mądrość przywodzi nas ku Miłości i Miłosierdziu… I da nam Czystość Serca… I wtedy, otrzymamy wielki Dar Widzenia Boga.

„Czystość serca”, mówi abba Izaak Syryjczyk, „to – miłość ku słabym, którzy upadają”… I kontynuując: „Jeśli zobaczysz brata twego, który zgrzeszył, okryj jego plecy szatą twej miłości”[11].

Na tyle świetlista miłość wypływa tylko od Mądrości Zmartwychwstałego Chrystusa… Ta Miłość w rzeczy samej jawi się oczyszczającą, twórczą i działającą, gdyż „Ona jest dana z natury rzeczy”[12], jak zapewnia nas święty arcypasterz Jan Złotousty. Miłość ta bezpiecznie prowadzi nas ku Widzeniu Boga w Światłości Zmartwychwstania i chwały Świętej Trójcy.

Tak więc, „czymś wielkim jest człowiek!”, lecz jeszcze cenniejszym jest człowiek miłosierny: „i inną (drogocenniejszą rzeczą) mąż czyniący miłosierdzie”[13]!

* * *

Modlitwy naszego szczególnie szanowanego starca i metropolity, władyki Cypriana, Łaska Zmartwychwstania naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa i Orędownictwo Bogarodzicy niech umocnią nas, moi Bracia, w trudzie zmienienia sposobu myślenia, abyśmy stali się prawdziwie miłosiernymi, oraz aby nasze serca oczyściły się i abyśmy dostąpili zaszczytu Widzenia Boga, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen!

Chrystus Zmartwychwstał! Zaiste Zmartwychwstał!

 

† Święte Zmartwychwstanie Władcy naszego Jezusa Chrystusa 2013 roku

Wasz pokorny orędownik

przed Zmartwychwstałym Chrystusem,

† Cyprian Biskup Orejski

 

Zastępca Przewodniczącego

Świątobliwego Synodu Przeciwstawiających się

(Grecka Starostylna Cerkiew Prawosławna)

.

TEKST LISTU PASCHALNEGO w języku: rosyjskim (Посланіе На Преславное Воскресеніе Господа и Бога и Спаса нашего Іисуса Христа), greckim (Εγκύκλιος για το Άγιον Πάσχα), angielskim (Encyclical for Holy Pascha), czeskim (Encyklika ke svátku všeslavného Vzkříšení Krista Spasitele), francuskim (Encycliquepour la toute glorieuse Résurrection de notre Sauveur Jésus Christ), gruzińskim (), arabskim (), serbskim (), włoskim (), szwedzkim ().

.


[1] «Днесь весна благоухаетъ и новая тварь ликуетъ…» (Ексапостиларій недѣли Антипасхи).
[2] «Днесь Владыка плѣни ада, воздвигнувый юзники, яже отъ вѣка имяше лютѣ одержимыя…» (Стихъ 8-ой Пѣсни изъ Канона Пасхи).
[3] «Небеса убо достойно да веселятся. земля же да радуется…» (Тропарь 1-ой Пѣсни изъ Канона Пасхи).
[4] Ef 2, 4-6.
[5] Mikołaj Kabasilas, T. 150, 504В, O Życiu w Chrystusie, Słowo 30, § 18.
[6] Prz 20, 6.
[7] 1 J 3, 2.
[8] Ap 22, 6.
[9] Mt 5, 8.
[10] Filip 2, 4-5.
[11] Prepodobny Izaak Syryjczyk, Słowo 58, str. 239 (wyd. greckie).
[12] Święty arcypasterz Jan Złotousty, T. 61, 274, Słowo 32 na Pierwszy List do Koryntian, § 6.
[13] Prz 20, 6.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: