Napisane przez: Martin | 29/01/2014

List młodego ekumenisty

Dla wyjaśnienia.
Jan Anchimiuk – obecnie Jeremiasz, arcybiskup Wrocławski i Szczeciński.

Znany przodownik ruchu ekumenicznego na arenie polskiej i międzynarodowej. Wieloletni rektor ekumenicznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, oraz przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.

W 2009 roku Instytut Pamięci Narodowej ujawnił tajne teczki ze sprawy „Bizancjum”, według których Jan Anchimuk jako świecki wykładowca a potem będąc biskupem (Jeremiasz) pracował dla Służb Bezpieczeństwa pod kryptonimem „Janek”.

Reklamy

Responses

  1. Współpraca części polskich biskupów prawosławnych z SB (zaś władyków rosyjskich z NKWD i KGB) stanowi poważny dla moich znajomych rzymskich katolików i grekokatolików poważną (jeśli nie główną) przeszkodę w konwersji na prawosławie. Myślę, że to trzeba oceniać indywidualnie i pamiętać, że Kościół rzymskokatolicki również był infiltrowany przez bolszewików (np. ruch księży-patriotów, teologia wyzwolenia, wielu formalnych rzymskich katolików w partiach komunistycznych), zaś należące do niego osoby uwikłane w komunizm często do dziś ani się nie pokajały, ani nie zostały ukarane za jego popieranie. Fakt współpracy abpa Jeremiasza z SB podjętej „na podstawie dobrowolności”, w świetle wiedzy jaką dysponuję, oceniam negatywnie. Przecież w ówczesnym PRL nie było takich prześladowań prawosławnych czy innych ludzi wierzących, jak w ZSRR.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: