Napisane przez: Martin | 29/01/2014

Szukającemu Prawdy herezje pod nogi…

Poniżej znajduje się list młodego człowieka chcącego dowiedzieć się czegoś więcej na temat Prawosławia, oraz odpowiedź na ten list Jana Anchimiuka.

Przyjrzyjmy się zatem co polecił przyszły arcybiskup Jeremiasz.

W pierwszym rzędzie są to sztandarowe pozycje paryskiego Instytutu Saint Serge – tego inkubatora współczesnej nieprawosławnej myśli teologicznej.

Paul Evdokimov, „Prawosławie” – książka niezwykle ciężka w swej formie zawiłego języka, a przez co do granic nużąca.

Książka N. Ziernowa śmiało mogłaby się znaleźć na jednej półce z dziełami Marksa i Nietzschego. Czytelnik który weźmie się za jej przeczyta może stracić wiarę w Bożą Opatrzność i kierowanie Cerkwią przez Ducha Świętego. Po dziś dzień książka ta jest elementarnym podręcznikiem do Historii Kościoła, wykuwanym od A do Z przez prawosławnych seminarzystów w Polsce (PSD i ChAT).

Protijerej Sergiusz Bułgakow za swoją sofistyczną herezję został anatematyzowany przez Arcybiskupi Sobór Rosyjskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej w 1936 r. Dokonało się to w dużej mierze dzięki staraniom św. arcypasterza Serafina Sobolewa.

Reszta akademicko-naukowych pozycji nie dziwi swą obecnością na tej liście. Dziwić zaś może polecanie zupełnie innowierczych prac protestanckich i staro-katolickich teologów.

Chciałbym jeszcze zauważyć, że interesujący się Prawosławiem 27-letni człowiek jest, – jak sam napisał, – „specjalistą w zakresie języka rosyjskiego”. Czy już naprawdę nie można było mu wskazać na przeogromny dorobek, zebranych dzieł Św. Ojców i prac naukowych wielkich profesorów, dostępny w języku rosyjskim?

Przypominają się mi słowa Naszego Zbawcy Jezusa Chrystusa: „Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża?” (Łk 11,11).

I rzeczywiście, od ekumenistów zamiast duchowego pokarmu jedynym co można otrzymać, jest jad zabijający ludzką duszę…

l.Marcin

.

Reklamy

Responses

  1. Skąd taka ciekawa dokumentacja 😉 ?

    • Jest to kopia z mego archiwum.
      Lubię poznawać historię poprzez dokumenty z nią związanych.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: