Napisane przez: Martin | 24/04/2015

Ormianie wierni Prawosławiu którzy stali się prawdziwymi męczennikami.

image

Dziś cały świat bardziej niż kiedykolwiek dotąd wspomina o ludobójstwie Ormian. Jest to wynikiem setnej rocznicy rzezi jakiej dokonali Turcy nad Ormianami, oraz głośnej i największej liczebnie „kanonizacji” jakiej niedawno dokonał monofizycki katolikos Karekin II. Liczba ta jest niebagatelna bo aż 1,5 miliona.

W Cerkwi Prawosławnej od wieków warunkiem męczeństwa za wiarę jest jej uprzednie prawidłowe (zgodne z nauką Cerkwi) wyznawanie. Świadkowie fałszu i herezji nie mogą być męczennikami za Chrystusa, który nauczał, że „kto nie jest ze Mną, przeciw mnie jest, a kto nie gromadzi ze mną rozprasza” (Łk 13,23). Mówi o tym i Apostoł Paweł w następujących słowach: „I choćbym wydał ciało swoje tak, żebym gorzał, a miłości bym nie miał, nic mi to nie pomoże” (1Kor 13,3). Podobnież i u Świętych Ojców Cerkwi Prawosławnej heretyckie męczeństwa nigdy nie zostały uznane za prawdziwe i godne naśladowania. Tak na przykład św. Augustyn w Liście (57-mym) do biskupa Rzymu Korneliusza pisze: „Nie jest tak, aby niektórzy zabici mogli cieszyć się chwałą wyznawcy, kiedy okaże się, że byli poza Cerkwią. Tak że nie będzie to wieniec wiary, ale chyba raczej kara za wiarołomstwo, i tak w Domu Bożym nie będą współdomownikami pomiędzy tymi, co są jednego ducha ci, których widzieliśmy ze złością i niezgodnie występujących ze spokojnego Domu Bożego”.

Jak wiemy Ormianie jako wyznawcy monofizytyzmu nie są prawosławnymi już od czasów IV Soboru Powszechnego, czyli już od ponad 1500 lat (!). Dotarły do naszych czasów Listy św. patriarchy Focjusza Wielkiego skierowane do Zachariasza Katolikosa Armenii czy też do księcia Aszotu, poprzez które święty starał się przyprowadzić monofizytów do prawosławia. Choć w pełni nie udało się tego dokonać, to tym nie mniej do Cerkwi konstantynopolitańskiej powróciła znaczna część ormiańskiego narodu, nazywana greko-ormianami czy też Chajhurum (tur. ajrum /ajrym – ci co się oddzielili).

Przez stulecia patriarchowie okupowanego Turkami Konstantynopola okrywali arcypasterską opieką wiernych prawosławiu Ormian. To właśnie z nich wywodzą się znamienite postacie (cesarzowe, pułkownicy)  Imperium Bizantyjskiego jak również grupa świętych Cerkwi prawosławnej [*].

Ostatni wiek jak żaden inny dotąd masowo przyniósł prawosławnym narodom wiele cierpienia i prześladowań. Miliony męczenników i wyznawców świadcząc i stających w obronie prawdziwej wiary poniosło niesłychane cierpienia w krajach ZSRR, Serbii, Albanii, Bułgarii, II Rzeczpospolitej, nowostylnej Grecji oraz Rumunii i w Finlandii. Doświadczenia dosięgły i Ormian chalcedończyków – trzymających się wiernie Prawosławia.

Dokładnie sto lat temu 24 kwietnia 1915 roku rząd turecki rozpoczął masowe prześladowania Ormian, w wyniku których nasi prawosławni greko-ormianie przestali istnieć. Niewinnych ludzi wieszano, spychano w przepaści górskie, topiono, morzono głodem i pragnieniem na pustyni, przybijano podkowy końskie do stóp a duchownych palono żywcem lub zakopywano w ziemi.

Jak dotąd nie udało się szerzej zbadać ilu greko-ormian poniosło męczeńską śmierć ani też kim oni byli. Mimo to niech 24 kwietnia będzie ważnym dniem również i dla nas prawosławnych, bowiem wraz z tym dniem ogromna liczba naszych braci – wyznawców prawdziwego chrześcijaństwa, poszła na Golgotę współukrzyżować się za Chrystusem, otrzymując niewiędnący wieniec przynależny męczennikom.

Święci prawowierni Ormianie módlcie się do Boga o nas!

l.Marcin Piekarski

[*] – Протпресвитеръ Ѳеодоръ Зисисъ, Проф. Ѳусалоникитсаго Университета, «Является ли Армянская Церковь Православной?», Изд. Образъ, г. Сергiевъ Посадъ 2005 г. Стр. 39.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: