Napisane przez: Martin | 24/01/2016

Patriarchat Konstantynopola rozpatruje kwestię wspólnego świętowania Paschy z heretykami.

 

Sekretariat Świątobliwego Synodu

№ 150/26.05.1995 r., protokół 420

Jego Ekscelencji, Metropolicie…

Zgodnie z postanowieniem Świątobliwego Synodu i wysokiemu nakazowi Powszechnego Patriarchy Bartłomieja, wzywamy Waszą Ekscelencję o przedstawienie swej opinii, w następujących punktach, odnośnie wspólnej daty świętowania przez wszystkich chrześcijan wielkiego święta Chrystusowego Zmartwychwstania.

– Jakie trudności z punktu widzenia społecznego, funkcjonalnego, kulturowego i psychologicznego istnieją wśród duchowieństwa i narodu w Waszej Bogiem zbawiającej się eparchii, które to utrudniają już teraz świętowanie Paschy wraz ze wszystkimi chrześcijanami?..

– Jakie są poglądy i życzenia prawosławnej owczarni odnośnie możliwości wspólnego świętowania Paschy z innosławnym, wśród których ona (owczarnia) żyje i z którymi to ma kontakty?

– Jakie ataki na prawosławną owczarnię mogą się pojawić, z powodu tylko jednej takiej możliwości świętowania Paschy, ze strony konkretnych konserwatywnych prawosławnych kręgów (starostylnicy, pozacerkiewne organizacje, tradycjonaliści, antyekumeniści, i inni im podobni), i na ile jest wygodnym dla Matki-Cerkwi podejmowanie kwestii o wspólnym świętowaniu Paschy?

– Jak i do jakiego stopnia innosławne kościoły, wyznania, organizacje i pozostali mogliby wykorzystać wspólne świętowanie Paschy na uszczerbek prawosławnej samoświadomości naszych wiernych, na ile istniejące prozelickie dążenia mogą zostać ułatwione poprzez takie świętowanie na uszczerbek Prawosławiu?

Oprócz tego, przyzywamy Waszą Ekscelencję zaproponować Cerkwi swe poglądy na ogólnie negatywne i aprobujące działania w tej sprawie, jak również i swoje referaty na ten temat, aby Matka-Cerkiew postanowiła czego ma dokonać w przyszłości.

W oczekiwaniu odpowiedzi od Waszej Ekscelencji przekazujemy Wam braterskie pozdrowienia od Jego Świątobliwości, naszego Patriarchy, i pozostajemy z miłością w Panu.

Filadelfijski metropolita Meliton,

główny sekretarz Świątobliwego Synodu

Źródło tłum.: «Ορθόδοξος τύπος», № 1160, z 09.02.1996 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: