Napisane przez: Martin | 10/03/2016

W Serbii bezbożne władze zatapiają cerkiew z XIII wieku

W Serbii nieopodal miejscowości Valjevo (Graczanica) miejscowe władze zatapiają prawosławny monaster z czasów serbskiego króla Milutina (XIII wiek).

Świątynię pomimo znajdowania się jej na liście UNESCO oraz uznania przez rząd jako obiekt o kulturowo-historycznym znaczeniu, postanowiono zatopić w sztucznie tworzonym zbiorniku zakończonym tamą. Aby tego dokonać władze miejskie wykupiły (sic!) od ekumenicznych hierarchów patriarchatu serbskiego wszystkie budynki monasterskie wraz ze średniowieczną cerkwią pw. św. Michała Archanioła.

Na nic się zdały błagania, protesty (było ich 50) i petycje (30 000 podpisów) prawosławnych Serbów. Już w 2015 roku rozpoczęto etapowe zatapianie monasterskich okolic.

„Cmentarz wyzwolicieli Serbii zbezcześcili tak, jak to robią sataniści, – groby żołnierzy, którzy walczyli między 1912 a 1919 rokiem, już rozkopano, a resztki serbskich bohaterów zostały wrzucone do wspólnego betonowego grobu”, – powiedział miejscowy mieszkaniec.

Świątynia jak i sam monaster pw. świętego Michała Archanioła jest dla wiernych szczególnie świętym i znaczącym narodowo, historycznie i rleigijnie miejscem. To tu odbywały się liczne uzdrowienia, oraz cuda jak choćby wielokrotnie słyszany śpiew aniołów.

Pół roku temu monasterskie cerkwie z polecenia hierarchów zostały ogołocone z ikon i cerkiewnych cenności. Wierni którzy pomimo zakazu nadal zbierali się w swej świątyni na modlitwę sami przyozdobili ją ikonami które przynieśli z domów. Latem ubiegłego roku zburzono monasterskie budynki, na nic zdała się pikieta wiernych. Ludzie wciąż zbierali się w cerkwi dla modlitwy, której przewodniczył niezłomny mnich Antoni, niezłomny gdyż biskupi i kler pozostawili wiernych ze swym nieszczęściem. Jedynym serbskim biskupem który potępił działania masońskich i antychrystowych władzy i sprzedajnych hierarchów, odnośnie zatopienia monasteru był kosowski władyka Artemje (Radoslavovic). Patriarcha Serbii Ireneusz w jednej z ostatnich wypowiedzi zakomunikował: „zgodziliśmy się aby zatopić Graczanice”. W odpowiedzi wśród rozgoryczonych wiernych posypały się głosy krytyki, w których patriarchę nazwano bezbożnikiem i kalającym katedrę i tron świętego Sawy.

Pomimo zapowiedzi zatopienia monasterskich terenów w okolicach maja, na dniach okazało się że woda bardzo szybko podchodzi pod budynki, na dzień dzisiejszy (10 marca) ściany zostały zalane już do połowy.

Dziś po południu w Graczanicy zaczął padać deszcz, ludzie mówią że to łzy Boga wywołane wiarołomstwem narodu serbskiego.

 

l.Marcin Piekarski

(Powyższe informacje zostały przeze mnie zaczerpnięte z serbskich stron internetowych oraz społecznościowych jak również z relacji umieszczonych na You Tube)

Polecam obejrzeć relację z kanału pierwszego telewizji serbskiej: Naciśnij TUTAJ

Graczanica

Graczanica2

Graczanica3

Graczanica6

Graczanica5

Reklamy

Responses

  1. Warto obejrzeć:

    .

    .

    .

  2. Ta akcja to jakieś zupełne barbarzyństwo. Kiedy Gamal Abdel Naser, prezydent Egiptu, kazał zbudować tamę na Nilu i elektrownię wodną w okolicach Asuanu, to zagrożone zalaniem pogańskie świątynie, jednocześnie wielką atrakcję turystyczną, przeniesiono na inne miejsca. Czy nie można było zrobić tego samego z tą cerkwią, jeśli rzeczywiście budowa tej tamy w pobliżu Graczanicy była konieczna?


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: