Napisane przez: Martin | 20/03/2016

Wyznanie modlitwy przed patriarchą.

IMG_55467050240913

Jakiś czas temu pisałem o zatopieniu świętego miejsca dla Serbów – cerkwi św. Michała Archanioła w waljewskiej Graczanice. Wczoraj (19.03.2016) w przeddzień święta Triumfu Prawosławia, protest wiernych dotarł do Belgradu, pod budynki patriarchatu. Poniższe moje tłumaczeni nie jest idealnym. Stąd poprawki czytelników będą mile widziane.

l.Marcin Piekarski

WYZNANIE MODLITWY PRZED PATRIARCHĄ

Mnich Antoni: Drodzy bracia i siostry, … Święci Ojcowie pobłogosławcie, …

Lud: Patriarcha wyszedł! Patriarcha.

Mnich Antoni: Wasza Świątobliwość, pobłogosławcie. [oklaski] Jeśli macie nam coś do powiedzenia, lub chcecie pierwsi powiedzieć „Błogosławiony…” [wozgłas rozpoczynający krótkie nabożeństwa, w tym przypadku molebień –l.M.P.].

[Patriarcha gestem ręki pokazał że nie chce]

Mnich Antoni: Myśmy tutaj przyszli, z litiją [nabożeństwo –l.M.P.] z wezwaniem do narodowego pokajania. Błagamy was, abyście wszelkim swym słowem i czynem byli kontynuatorami św. Sawy, św. Bazylego Ostrożgskiego i wszystkich świętych. Ci wszyscy (…?) te nasze oczy patrzą na okupację państwa, aby nie odwróciły się od tego budynku, którego święty abba Justyn [Popowicz] nazywał belgradzkim patriarchatem… (…?)

Cerkiew [pw.] św. Michała Archanioła, jak i święty monaster jest jedynie Boga, dobrze usłyszeliście, jest jedynie Boga, nikogo wyżej,… ani soboru biskupów, ani narodu, lecz tylko Boga Wszechwładcy.

(…?) DZWONY

Widzimy, przed patriarchą krzyż i na krzyżu ukrzyżowany święty Sawa. Cóż to jest? Święty Sawa ukrzyżowany, płacze przed patriarchą i mówi z krzyża: Boże, przebacz im nie wiedzą bo co czynią!…

(…?)

Cóż ta cerkiew uczyniła, że została zatopiona?…

Ona wytrwała, niejedną tragedie, wytrwała w niej prawosławna wiara pod naciskiem Zachodu. Tak jak ludzie mają prawo do życia, (… ?) i mają prawo do swej świątyni, jeśliśmy ludzie,… Wasza Świątobliwość, ja bym Was bardzo polubił, sami to przyznacie, (…?) … mówicie że my was naciskamy… jak was naciskamy? Wy nic nie odpowiadacie, ani nie dajecie swego błogosławieństwa (wozgłasa, patrz wyżej – l.M.P.). Błagamy was, abyście w swym słowie, którego nie chcecie powiedzieć, trzymali (?) się ducha cerkwi,… posiadacie żywoty świętych, zajrzyjcie tam. Posiadacie żywoty świętych, zobaczcie ileż tam jest przykładów, kiedy to ludzie chcą zbudować dom Boży na jednym miejscu, a aniołowie przenieśli materiał w inne miejsce. Ja was błagam,…. my was tylko prosimy, jeśli jesteście z Serbską Cerkwią Prawosławną ze świętym Sawą, bądźcie z nią we wszystkim. Ja was nie generalizuję.

[OKLASKI]

Święty Sawa nie zapraszał tutaj rzymskiego papieża!

Lud: TAK JEST! RACJA! TAK JEST!

Mnich Antoni: Jeśli nosicie prawosławną mantiję [biskupia szata –l.MP.], noście z godnością jak niósł ją święty Sawa!

Lud: TAK JEST! NIECH ŻYJE SERBIA! NIE CHCEMY PAPIEŻA! NIE CHCEMY PAPIEŻA! NIE CHCEMY PAPIEŻA!

Mnich Antoni: Ogłoście że Serbska Cerkiew Prawosławna, belgradzki Patriarchat jest pod okupacją – i nie ma problemu!

[OKLASKI]

Arcybiskupi Sobór był do 1962 roku. Od 1962 roku komuniści przycisnęli biskupów, kapłanów, naród i wiele było od biskupów i synodu, zaś nie naruszono tradycji, nie były urwane korzenie, jak podobnie w Rosji za czasów Piotra Wielkiego czy unii. I nie może pięciu biskupów i wasza świątobliwość kierować Cerkwią jak wam się podoba!

[Patriarcha przechodzi w obstawie policji]

Lud: Nie chcemy papieża!

Mnich Antoni: Mamy nadzieję, że powrócicie na prawą drogę.

Lud: Ratujcie Graczanicę! Ratujcie Graczanicę! Ratujcie Graczanicę! Ratujcie Graczanicę!…

Mnich Antoni: Rzymski papież poinformował, że ma przybyć w maju, tak jak się dogadaliście, i nie zmieni decyzji względem przybycia do Serbii… znaczy się blisko już duchowy nierząd…

[…]

 

IMG_55482311705682

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: