Napisane przez: Martin | 27/05/2016

Ogólnoprawosławny zjazd delegatów Prawdziwie Prawosławnych Cerkwi w/s Wielkiego Soboru Ekumenistów.

1YUSRY

Z łaski Bożej odbyło się zebranie przedstawicieli Prawdziwie Prawosławnych Cerkwi Hellady, Rumunii oraz Ruskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej, jak również z wielu innych regionów z całego świata. W pracach obrad udział wzięło ponad 40 uczestników, nie tylko hierarchowie ale również kapłani, diakoni oraz laicy.

2GUBSVUY

Zebranie rozpoczęło się w Atenach (Acharne, Attyka) w piątek 13/26.05.2016, słowem przywitania które wygłosił Jego Ekscelencja Błogosławiony Arcybiskup Aten i całej Hellady Kallinik.

diorth4

Z Ukrainy przybyła delegacja Ruskiej Zagranicznej Cerkwi Prawosławnej z metropolitą Agatangelem na czele, oraz mołdawski arcybiskup Gieorgij, zaś z Rumunii przybyli trzej hierarchowie: bp Suczawy Sofroniusz, biskup Jassów Glikieriusz i biskup Sibiu Eulogiusz.

5SRGJIM

Obecni byli również greccy metropolici: Pireusu i Salaminy Geroncjusz, Attyki i Beocji Chryzostom, Thessaloniki Grzegorz, Dymitriady Focjusz, Oroposu i Fili Cyprian II, oraz biskupi Filipponu Abroży, Methonu Ambroży (opiekun licznych diecezji w Australii, Anglii, Południowej Osetii, Afryce itd.). . Ze Stanów Zjednoczonych przybyli: Dymitr metropolita Ameryki, Auksentiusz metropolita Etny i Portlandu. Z Kanady przybył Mojżesz metropolita Toronto, zaś z Włoch biskup Sylwan Lunijski.

6DBVNDYY

Parafie morawskiej Episkopii (Czech, Słowacji i Polski) reprezentował biskup Gardykionu Klemens wraz z czeskim ojcem Jerzym (Jan).

Wszystkie przemówienia, referaty oraz dyskusje były tłumaczone na osiem języków jednocześnie.

7DRVSIMRDT

Jednogłośnie przyjęto dwa dokumenty:

  1. „Wyznanie Wiary Prawdziwie Prawosławnego Chrześcijanina” [1] autorstwa metropolity Cypriana,
  2. „Prawdziwe Prawosławie wobec herezji synkretycznego ekumenizmu”.

8DVDTY

Drugim ważnym tematem były przygotowania do zaplanowanego przez ekumenistów na dzień święta Pięćdziesiątnicy (6/19.06.2016 r.) tzw. Wielkiego Soboru.

9BDUNGD

W przypadku realizacji na Krecie ekumenicznego Soboru, podjęto też temat zwołania Soboru Wyznawców który miałby odnieść się względem coraz większej apostazji prawosławnych ekumenistów. Rozpatrzeć i ustosunkować się wobec historycznego przebiegu odstępstwa hierarchów i synodów każdej z Lokalnych Cerkwi. Nieoficjalnie mówi się o soborowym wezwaniu do pokajania hierarchów-ekumenistów, w przypadku nieposłuszeństwa nawet o odłączeniu takowych poprzez soborową anatemę. Do obrad tego soboru mieliby zostać zaproszeni hierarchowie, klerycy i teolodzy z oficjalnego prawosławia.

10AEVJEG

11IRGIU

Przewiduje się, że w obradach prawdziwie prawosławnego soboru wzięłoby udział ponad 50 hierarchów z całego świata, a łączna liczba jego uczestników (mnichów, atoskich mnichów-zelotów, kleryków i laików) mogłaby dochodzić do setki albo i więcej.

160526-gr-7

Pierwsze przygotowania do zwołania antyekumenicznego soboru podjął w latach 90-tych śp. grecki starostylny metropolita Cyprian (Kucumbas, +2013). W tamtym czasie gotowość do uczestnictwa w obradach soboru wyznawców wyraził jerozolimski patriarcha Diodor I (+2000 r.), rumuńscy, bułgarscy i część rosyjskich hierarchów. Już sama wieść o takich planach wywołała wściekłość u konstantynopolitańskiego patriarchy Bartłomieja jak i jego środowiska. W rozmowie telefonicznej jednego z fanariotskich metropolitów z metropolitą Cyprianem, pierwszy w przypadku realizacji zwołania takiego soboru odgrażał się że zrobią z metropolitą Cyprianem porządek. Na co metropolita Cyprian miał wtedy odpowiedzieć – „strasz tych którzy się was boją”. Incydent ten pokazuje na ile ważnym dla prawosławia jest zwołanie takiego prawdziwego, broniącego wiary soboru. Soboru który będzie zwołany z woli Bożej i dzięki modlitwom prepodobnych ojców i bogobojnych wiernych, a nie woli zakulisowych sił i antychrześcijańskiej polityki władz.

l.Marcin Piekarski

___

[1] – Tekst w języku angielskim, greckim, rosyjskim, rumuńskim, bułgarskim, francuskim, włoskim, szwedzkim, czeskim, polskim.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: